איך להתייעץ עם עץ

איך להתייעץ עם עץ

אוהד אזרחי. מאי 2010

כריסטוף הוא הילר שוויצרי בעל כוחות ריפוי מיוחדים. יש הרואים בו מחולל ניסים ידוע, אבל בשבילי הוא בעיקר חבר טוב, שפותח לנו תמיד שולחן עמוס כל טוב, עם מלא גבינות והשוקולדים שרק השוויצרים יודעים להכין כאלו נפלאות. את תורתו המיסטית הוא למד בעיקר אצל מורה יווני – דקסלוס שמו – שחי בזמנו בקפריסין. דקסלוס היה מיסטיקאי נוצרי מכובד מאד באירופה, ושימש גם ככומר בכנסיה היוונית-אורתודוקסית. אבל כריסטוף ידידנו חי בבית שבנה סבא שלו בשוויצריה, מעצים שהוא עצמו כרת וגילף וניסר. הבית, שנחשב כנכס היסטורי עוד עומד בעיירה הציורית שפיץ, על שפת אגם ת'וּן שבשווצריה.

לפני כמה ימים באנו שוב לבקר את כריסטוף, והשיחה התגלגלה אל הדרכים בהן עבדו המיסטיקאים הקלטים הקדמונים בשוויצריה עם העצים. שני דברים סיפר לנו כריסטוף:

עץ עדות האהבה

Love Tree

אחד – כשאיש ואישה מבני שוויצריה העתיקים היו מתאהבים, הם היו יוצאים לאהוב זה את זו ביער.

ביערות שוויץ צומח סוג מסויים של עץ בעל פריחה מקסימה, והמנהג היה שהאוהבים היו מתחייבים זה לזו התחייבויות של אהבה תחת אחד העצים הללו. בני הזוג האוהבים לקחו להם את העץ כעד למערכת היחסים שנרקמה ביניהם תחתיו. העץ נשא את האנרגיה של הזוגיות שנוצרה באהבה גדולה, בהתרגשות ובהחסרת פעימה, תחת צילו ובניחוח פרחיו.

כעבור זמן, כאשר בני הזוג נקלעו לקשיים במערכת היחסים שלהם – כמו שקורה לכל זוג נורמלי – הם היו הולכים אל העץ. לפעמים רק אחד מהם היה הולך אל העץ כדי להתייעץ. העץ שנשא בחובו את סוד אהבתם הפך לעד וליועץ לעניני נישואין. האיש או האישה היו באים אל העץ ושופכים לבבם לפניו, ואז היו יושבים בצילו ומנקים את הראש מכל מחשבה ודעה קדומה, ומניחים לעץ לעוץ להם עצה. עם העצה הזו הם היו שבים הביתה, ובדרך כלל לא מספרים אפילו לבן או בת הזוג מה אמר העץ. הם פשוט היו מיישמים את זה ומשנים משהו בהתנהגותם בעקבות אותה התיעצות עם העץ האהבה שלהם.

כששמעתי את הדברים הללו התלהבתי מאד. גם לאשתי שתחיה ולי יש מקום כזה, שאליו אנו שבים אחת לכמה זמן, מקום שנושא עדות לאהבתנו ולנישואינו.

חשבתי לי שמעתה והלאה אני רוצה להמליץ לכל הזוגות הפונים אלי כדי שאערוך להם את טקס הנישואין באופן קצת אחר מהמקובל – למצוא לעצמם עץ כזה. אני תמיד שולח את בני הזוג לכתוב לעצמם את הכתובה שלהם, אבל מעתה ארצה להמליץ להם גם למצוא להם עץ, או סלע או מעיין, שיכולים להיות עדים לרגעים היקרים מפז של החיבור האוהב ביניהם. עץ או מעיין שיהיו עדים להתחייבות ההדדית שהם מתחייבים זה לזו , מתוך אהבה וחיבה כה גדולים. עץ או מעיין שאליו יוכלו לשוב מדי פעם, לשפוך את לבבם ולבקש עצה טובה, ואז פשוט לשבת ולהקשיב.

כריסטוף ראה את התלהבותי מהעניין, ואז הוסיף וסיפר לי דבר מה נוסף:

המועצה בקרחת היער:

מעגל עצים ביער

בימים הקדמונים, בתקופה הקלטית, לפני בוא הנצרות לאדמת אירופה, כשהייתה מתגלעת איזו מריבה בין אנשי הכפר, איזו אי הסכמה או מחלוקת עמוקה שפרצה בין שכנים, היו כל בעלי הדין הולכים למקום מסויים ביער. היתה זו קרחת יער שיצרה מעגל של עצים. אל תוך המעגל הוזמנו להכנס רק האנשים הנוגעים בדבר, וכן השופטים או זקני וחכמי העדה. כל שאר האנשים עמדו מחוץ למעגל וצפו במתרחש. האנשים שטחו את טענותיהם, לכאן ולכאן, ואז התישבו למרגלות העצים, והמתינו והקשיבו. הם המתינו לתחושה שתכנס באחד מהם שאחד העצים רוצה לדבר דרכו.

איך יודעים שהעץ מדבר דרכו? שאלתי את כריסטוף, והוא ענה: מרגישים לפי טון הדיבור שלו אם זה הוא שמדבר, או שהוא נמצא במצב של טראנס ורוח העץ מדברת דרכו. לפעמים מספר עצים היו מדברים דרך גרונם של מספר אנשים, והיו מביאים את הנושא אט אט לפתרון הולם.

מניפולציות

דברים שכאלו נשמעים זרים ומוזרים לאוזן הצינית של בן זמננו. אנחנו ישר חושבים על כמה מניפולציות של כח ואינטרסים יכולת לשחק בסיטואציה כזו, כאילו איזה עץ מדבר איתנו, כאשר בעצם זה האינטרס של אדם מסויים שמדבר כאילו היה דברי העץ.

אבל אני שמעתי את זה באזניים פחות ציניות, כי להיות ציני גם אני יודע, אבל הרגשתי שיש כאן איזו חכמה עתיקה מאד שכדאי לעשות לה מקום: החכמה להתייעץ עם העצים. המצב בו קהילה שלימה יותרת מערכת יחסים מקודשת עם מעגל של עצים ביער, ומבקשת פתרונות לבעיותיה לא רק במישור הפשטני והארצי אלא גם במישור אחר, גבוה יותר, או עמוק יותר – המצב הזה כולו מעניין אותי ביותר.

הידע העתיק של השפה העברית:

ופתאום חשבתי לי עד כמה שהרעיון הזה נמצא אצלנו בתוך מבנה השפה עצמה: עץ ועצה. מה הקשר ביניהם בכלל? למה המילה עץ והמילה עצה כאילו באים מאותו שורש לשוני? אולי יש כאן סימנים עתיקים לידע שמאני עברי קדום, שבא מזמנים בהם כשרצית להתיעץ – הלכת אל העץ?

אני רוצה להתחיל לנסות לעשות נסיונות כאלו, ובפרט במישור הקהילתי. להתחיל לרקום מערכת יחסים עם מעגל של עצים, ולהתחיל לדובב אותם למערכת יחסים איתנו, כך שכשנשב בצילם הם יוכלו לתת לנו פרספקטיבה אחרת על מה שקורה בינינו. שיהיו לנו עצים שהם יועצים חכמים, שרואים הכל מפרספקטיבה שמחוץ למעגל האינטרסים האנושי ומוכנים ליצור איתנו קשר ולהדהד בתוכנו את הדברים כפי שהם מורגשים מהזווית המיוחדת שלהם.

היות ושמחתי מאד על דברי כריסטוף ידידי, ועלצתי בהם כמוצא שלל רב, רציתי לחלוק אתכם את העניין ולהציע למי שמעוניין להתחיל לתרגל את הדבר: ללכת וליצור מערכת יחסים מתמשכת עם עץ מסויים, ואז, לאחר שנים – להתייעץ עם העץ.

"כדאי גם לטפל מעט בעץ", הוסיף כריסטוף ואמר "הוא יודה לך על זה מאד. סבא שלי הראה לי איך לקלף את העודפים של קליפת העץ המיותרת ביער, כך שלא יכנסו תחתיה חרקים שמציקים ומזיקים לעץ. העצים ממש שמחים על זה והם קורנים יותר".

אז מי שהולך להתייעץ עם עץ – שיספר לנו איך זה הלך. אחרי ככלות הכל – אנחנו מחדשים כיום אזור רוחני נשכח, שהיה ידוע פעם מזמן מאד, כנראה גם באזורנו, לפחות למי שהתחיל לקרוא לעץ עץ , או לעצה עצה.

8 תגובות
  • יוחאי
   יוחאי says:

   אכן סיפור מקסים. כבר מזה זמן שיש לי עץ כזה ואני מדבר איתו, מחבק אותו וקורא לו ולעצמי פרקי תהילים ושיר השירים. אבל רק כשאני לבד. בקבוצה זה פוגם באינטימיות. לא אותו דבר..

 1. אלי
  אלי says:

  מאז שאני זוכר את עצמי אני מתחבר אל עצים ומרגיש אנרגות חזקות זורמות בינינו. יש עצים שאני ממש מרגיש את האהבה זורמת ביני לבינם. כשאני עייף או עצבני אני נוגע בעץ מסוים ונרגע ומתמלא מחדש באנרגיות טובות. חשוב באמת לתת בחזרה גם לעץ ולהקשיב טוב טוב. חשוב לדעתי לגעת בעץ ולא רק להרגיש אותו באופן רוחני.
  צריך לשים לב שהאנרגיה של העץ מתאימה לשלך. אם לא, למצוא עץ אחר. בזמן אחר, יכול להיות שהאנרגיה תתאים.

 2. יפתח לוי
  יפתח לוי says:

  היי אוהד היקר

  קראתי בעניין את הסיפור של ידידך כריסטופר משוויץ על העצים ורציתי לשתף אותך גם כן בסיפור על 'לדבר עם עצים'.

  זה היה בסוף שנות ה -80 השתתפתי כתלמיד מתחיל בעבודה רוחנית עם אדם שכונה ליאו והוא לימד איך לדבר עם עצים.
  תקופה ארוכה ניסיתי להתקרב ברגישות לעצים כפי שלימד ודבר לא קרה. עד שיום אחד, כשנתיים מאוחר יותר חוויתי זאת. לעניות דעתי זו לא שיחה כפי שאנו נוטים לחשוב,
  או איזו הבנה תודעתית המכילה ידע גבוה, אלא חיבור אנרגטי עם נפש העץ. החוויה היא כ"כ ממשית וייחודית שאי אפשר לטעות בה, זרם קולח ורוטט זורם בגוף כשהוא עובר וחולף מיד אחת לשניה דרך החזה והראש. התוצאה הניכרת לאחר מכן היא צלילות ובהירות מחשבה. העץ 'ניקה' אותי מדברים מרגשות מכבידים. אני מניח, בהקשר לדבריו של ידידך שזהו המצב בו אפשר לבחון בבהירות את מערכת היחסים ולדעת להבחין בין העיקר לטפל. כאן כמובן גואה תחושת האהבה, הקרבה והאינטימיות ומחדשת את מערכת היחסים ברעננות התחלית… מה שמחזיר אותנו לניצן שקטפת מהעץ בהקשר לשפה – עצה. העץ בהיבט הזכרי והעצה כפרי הנקבי…

  יפתח

 3. דליה
  דליה says:

  יש לי כמה חברים עצים קרובים מאוד, אנחנו נפגשים באופן קבוע. הם אכן חכמים, מייעצים ומלמדים אותי המון על לחיות ולזרום בין אדמה ושמים. אני שמה לב שלכל עץ יש את היחודיות שלו במסר מאוד מדוייק שהוא מוסר לי.
  אני מציירת עצים אלו ושוהה במחיצתם ,זה תמיד מרתק מחדש.

 4. דוד
  דוד says:

  קשה להשוות בין היער הישראלי לשויצרי אם מקבילים את זה למלחמות אז שוויץ לא נלחמה כבר 700 שנה, אפשר ללמוד הרבה מהשויצרים כולל הנושא הירוק, הם היו החלוצים במיחזור של פסולת ביתית והשינוי הירוק/בר קייימא החל בשנות השמונים לפני רוב המדינות. אני אישית חובב מושבע של עצים ומנסה לשלבם בביתי(עיצוב פנים וחוץ), במחסן עצים עץ איתן יש אידיאולוגיה ירוקה אמיתית ולא מיתוג סביבתי ירוק ומזויף כמו שיש לחברות אחרות. אם אתם צריכים להשתמש בעץ אז אל תהססו לפנות לשם..ואל תשכחו לחבק עץ מידי פעם 🙂 http://www.etzeitan.co.il/

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] אנחנו פה בחזרה עם הרבה סיפורים (הנה אחד, למשל), ועם שלוש סדנאות בפתח – כל אחת אחרת ומיוחדת […]

התגובות סגורות.