זוהי גרסה מקוצרת המביאה רק את עיקרי הרעיון. לגרסה המלאה יותר של המאמר הקישו כאן

רעל כשר?

הלכות הכשרות הנהוגות כיום בעולם היהודי הדתי, אינן מעניקות כל חשיבות לאיכותו האקולוגית של המזון:

האם התוצרת החקלאית רוססה או לא, האם היא מלאה בחומרי דישון שמרעילים את אוכליהם; האם התרנגולת שנשחטה בשחיטה כשרה זכתה גם לחיות חיים כשרים, או שמגדליה וסוחרי הבשר התעמרו והתעללו בה בכל דרך אפשרית עד שכבר באמת מאסה  בחייה.

למעשה, על פי מנהגי וועדות הכשרות של היום, החושבות עדיין באופן צר  ומצומצם ביותר,  רעל יכול, באופן אבסורדי, להיות כשר למהדרין.

צער בעלי חיים

תנועת ההתחדשות היהודית טוענת כי הדברים הללו לא יתכנו. התורה צוותה עלינו מצוות צער בעלי חיים וחומרת העבירה על צער בעלי חיים איננה שונה מאכילת חזיר. למעשה, התלמוד עיגן וחוקק חוקים מפורטים לשמירה על החי כבר לפני 1300 שנה, על בסיס החוקה התורנית העתיקה.

חכמי המשנה דאגו לחמור הרובץ תחת כובד משאו בזמן ששליטי הארץ הרומאים עוד שיסו אריות מורעבים בשבויים חסרי ישע לתשואות קהל אלפי צופים. אך כיום, העולם הדתי שכח את מקורותיו והרגישות הזו אבדה לנו.

האם יתכן שכבד אווז יהיה כשר לאכילה כשידוע כי מגדלי האווזים מפטמים אותו בכפייה, תוקעים זונדות אל תוך צווארו ומאביסים אותו מזון הגורם להשמנה, לגידולים בכבד ולקריסת מערכות כללית? הוא הדין ביחס לגידול "עגל חלב", שנמנעת ממנו התנועה בכלוב צר ודחוק מיום הוולדו כדי ששריריו ישארו רפוסים ובשרו יהיה רך וטעים לחיכם של זוללי בשרו. כך גם התרנגולות, החיות בצפיפות איומה, כשהלולנים עושים ככל יכולתם כדי להרבות בהטלות ביצים, דבר שבסופו של דבר קורע את מערכת המין הנקבית של התרנגולת.הצפיפות בה גדלות המטילות היא כה איומה עד שהלולנים חותכים להן את המקורים כדי שלא תפגענה זו בזו מרוב תסכול. האם ביצים שאינן ביצי חופש יכולות בכלל להיות כשרות?? האם ירקות ופירות מרוססים בחומרי הדברה יכולים להיחשב כשרים, אם חומרי ההדברה הללו גורמים נזק עמוק למערכת האקולוגית הכללית, ולבריאות האוכלים אותם?

התשובה של היהדות המתחדשת היא – לא!

מתוך הבנת התלות ההדדית בין האדם, בעלי החיים, הצמחים, האדמה והשמיים בכה"א, אי אפשר להעלים עין מן עיוותים הללו. אנו קוראים לשינוי פרדיגמות בחשיבה של הכשרות היהודית. יש לפתוח את הזוית שדרכה אנו מסתכלים על נושא הכשרות, ולפתח תו כשרות חדש: תו כשרות אקולוגית.

אין הכוונה לומר שצריך להחליף לחלוטין את דיני הכשרות. אבל אני בהחלט אעדיף לאכול תרנגולת אורגנית שחייה היו שמחים וכשרים, גם אם השחיטה שלה היתה  כשרה רק בדיעבד. סדרי העדיפויות בועדות הכשרות צריכים פשוט להשתנות.

האם לכסף יש ריח?

שאלות הכשרות האקולוגית אינן מסתכמות בכשרותם של מוצרי מזון. כיהודים אנו מצווים על יצירת מערכות המושתתות על צדק חברתי וכלכלי. אולם חברות בינלאומיות, מנצלות את הכפר הגלובלי כדי להפיק הון בניצול כח עבודה זול מארצות העולם השלישי.

תו הכשרות האקולוגי אמור להקיף גם סוגי מוצרים אלה.

תו האקו-כשרות צריך להציב רף מוסרי-כלכלי בפני חברות תעשיתיות, שיעגן את זכויות עובדיהן וידאג לכך שהיצור לא יפגע בסביבה הטבעית או האנושית.

לא רק יהודים

הרעיון העומד מאחורי הכשרות האקולוגית איננו מיועד ליהודים בלבד. אנשי ההתחדשות היהודית בארה"ב עומדים בקשר עם אנשי דת נוצריים לבדוק כיצד ניתן למצוא דרך לחייב את חברות הענק לנהוג בדרכים המתחשבות בשלום כדור הארץ ויושביו. אנו תקווה למצוא דרך להגיע גם אל הציבור הנוצרי והמוסלמי וליצור תו תקן המתאים למאמיני שלוש הדתות.

הרעיון של האקו-כשרות עדיין נמצא בחיתוליו, אך הוא יצבור תאוצה ככל שיותר אנשים מאמינים, ולאו דווקא "דתיים" במובן הצר של המילה יקבלו אותו.

אך אנו הרבנים של ההתחדשות היהודית איננו יכולים לעשות את הדבר לבד. אנשי מדע ואנשי הלכה צריכים לפתח את הקוד המחייב של הכשרות האקולוגית, אנשי ארגון צריכים לחבר את קצוות החוטים יחדיו, ובעלי ההשפעה בערוצי המדיה צריכים להפיץ את הרעיון ולרתום את הלבבות לשינוי הפרדיגמה.

אני תפילה שהתפיסה העקרונית העומדת בתשתית הכשרות האקולוגית תצליח לחצות גבולות ומחנות. אחרי ככלות הכל כולנו שותפים לחיים בכדור קטן אחד, עליו נצטוונו בראשית הימים "לעבדה ולשומרה".

2 תגובות
 1. אליס
  אליס says:

  מאמר כל כך נכון ואמיתי… אני מכירה מקרוב את התעשיה ולכן אני גם צמחונית, אני לא מבינה איך כל זה כשר- הרי בטבע החיים לא היו כאלה… היום הכל מתועש, לא טבעי, מתייחסים לבע חיים כאל בשר עוד לפני שהוא מת…
  מאמר מצויין ונכון!
  כייף לדעת שלא רק אני חושבת ככה…

 2. אילה טל
  אילה טל says:

  יום כיפור 2011, נבצר ממני מלהגיע ולהצטרף לעשיה שלכם וצר לי על כך!

  וברצוני לעדכן את היום הזה יושבת מול האתר שלך אוהד וקוראת. הייתי בבית הכנסת ואחרי זמן קצר יחסית קמתי והלכתי והעדפתי לחפש את מאמריך שבמרוץ השבועי אני לא מצליחה ליקרוא. הרגשתי שדבריך יחברו אותי למהות הדברים ואכן כך!!

  ובין המאמרים הרבים הגעתי למאמר זה – ואני נושמת לרווחה. כל הכבוד סוף סוף מישהו מעיז, כמו בנושאים רבים אתה עושה זאת שוב, מעיז לפקפק, מעיז לשחרר עוד פרה קדושה, מעיז לומר חדל למסע העיוולת של החיים היום על פני הכדור הדואב!

  תודה על הרעיון הכ"כ מתבקש הזה.

  ועד אז טבעונות היא התשובה הבריאותית והכשרה היחידה לנגד עיני
  אנחנו מקיימים אותה בבית ובאוכל שאנחנו מייצרים לקהל הרחב.
  צמחונות נותנת פתרון מאוד חלקי, לא לאותם עגלים, גדיים וטלאים שנשחטים לשם המשך ייצור החלב שנועד להם, וניתן לבני האדם המכורים, לא נותן מענה לכל אותן תרנגולות שמוחזקות בצורה פושעת לשם ביציהן…..יש עוד כ"כ הרבה שכאלה. החלב הוא לא לבן טועים אתם הוא האדום אדום הזה.

  מי יתן ויוזמה זו תיצלח ונתאחד כל בני האנוש להיות אנושיים יותר
  לשמור על עצמינו על היצורים החיים לצידינו, על הצמחים המורעלים שסביבינו, על אמא אדמה היקרה שלנו

  אוהד תודה שוב על החשיבה שלך והתעוזה

  שנה מבורכת ומכבדת

התגובות סגורות.