אילו הייתי ראש הממשלה עכשיו – מה הייתי עושה?


קודם כל אילו אני או שכמותי היינו בתפקיד ראש הממשלה לא היינו נכנסים למצב בו אנחנו היום. מזמן כבר הייתי פועל אחרת והמצב לא היה כמו היום.

אבל, נגיד שהיו מחליפים אותו עכשיו ובאים אלי ושואלים נו, מה עושים? מה הייתי אומר?

 

Pelle JAN 2014הייתי עולה על במה גדולה ומבקש קודם כל סליחה מהעם הפלסטיני. סליחה שלא ראינו אתכם כבר מאה שנה, שלא כיבדנו אתכם. באנו לפה אחוזי פחד ואימה, ניצולי פוגרומים והשמדות, והצדקנו את עצמנו כפי שכל קורבן מצדיק את ניסיונות ההשרדות שלו, כפי שאתם עכשיו מצדיקים מעשים זוועתיים שעושים בשמכם לא כי אתם באמת אנשים רעים, אלא כי אתם מרגישים קורבנות, וקורבנות חושבים שמותר להם לעשות הכל כדי לשרוד.
כשאנחנו קורבניים ומשליכים על האחר את האשמה בכל, אנחנו הופכים ליצורים מסוכנים מאד ואלימים מאד. אינני יודע על מקרה זוועה אחד בהיסטוריה שלא נגרם בגלל שהתוקף ראה במעשהו תגובה לאיום כלשהו על אורח חייו, איום מציאותי או דמיוני. ככה אנחנו בנויים, בני האדם, יהודים, ערבים, נוצרים, בודהיסטים, כל הזן האנושי.

לכן, בלי להאשים את הצד האחר כלל, הייתי מנסה לקחת אחריות על מעשינו אנחנו במאת השנים של הציונות, מימי העליות לארץ ועד המלחמה בעזה. בלי לטטא עובדות ובלי להצטדק. זה מפחיד. אנחנו חושבים שעדיף להתקיף את האחר במקום להודות על טעויותי. זו עצמה טעות. כפי שכבר הראו מחקרים דווקא פגיעות חשופה מייצרת הורדה של אלימות ותוקפנות.

אשאיר לפלסטינים את האחריות להתנצל על מעשיהם ולקחת אחריות עליהם. גם אם זה יקח להם קצת זמן, אני בטוח שבמוקדם או מאוחר יקומו מנהיגים ערבים מקרב הפלסטינים ושאר ארצות ערב, אולי אפילו אחד שקוראים לו אבו מאזן, וישיבו לנו באותה מטבע של לקיחת אחריות לאומית-אישית. ישיבו לנו? ישיבו לעצמם!
לקיחת אחריות אישית איננה צעד שנעשה לטובת האחר יותר משהו עבורי עצמי. כדי שלא אשקר לעצמי בהאשמת האחר עלי לקחת אחריות מלאה על מעשי. זהו צעד עמוק אל עצמנו, ומתוכו, מתוך הפגיעות שהוא מייצר, נוצר מצב חדש במרחב הבינ-אישי, או הבינ-לאומי (שזה אותו דבר רק בקנה מידה גדול יותר).
אך בהתנצלות אין די.
בנוסף להתנצלות הייתי אומר גם את הדבר הכי פשוט שיש: כל מי שגר פה עכשיו, בין הים והירדן, צריך לחיות חיים טובים. מדינה נועדה כדי לשרת את תושביה כולם, ללא הבדלי דת, גזע, מין ומוצא אתני. כל מי שגר פה היום הוא תושב. ואני קורא לנו אחרי לקיחת האחריות האישית להתחיל לחשוב לא על איך להחריב את האחר, אלא על איך יהיה פה טוב לכולם, לערבים וליהודים, פשוט לכל מי שגר פה.

יתכן שנצטרך לבקש סליחה מיהודי הגולה שעדיין לא היגרו לכאן ולבטל את זכות השיבה המוקנית אוטומטית לכל יהודי רק בגלל יהדותו, כמו גם את חלום "זכות השיבה" הפלסטינית ולומר: עצרו! פוס! מי שנמצא פה עכשיו נמצא. בואו ניקח עכשיו 20 שנה לבניית מקום מקסים לכל מי שפה, גם אם אתם חושבים שהוא לא אמור היה להיות פה מלכתחילה. מי שנמצא פה (כולל הפליטים הסודנים) ראוי לו לחיות חיים טובים, ואנחנו יכולים לעשות זאת. יש פה מספיק משאבים ומספיק יצירתיות כדי לכלכל את כל הנפשות היושבות כיום בכל המרחב הזה.

אם נצטרך לחלק את המרחב לאזורים מפורזים, לקנטונים (כמו בשייוץ), אז סבבה. יהיה קנטון עזה וקנטון רמאלה, קנטון תל אביב וקנטון חיפה, אבל העיקר – אנחנו מפסיקים להתקוטט כמו ילדים קטנים, מתנצלים בפני הצד השני על טעויותינו כלפיו מבלי להאשים אותו במה שעולל לנו (איפוק רב נדרש כאן, אבל הוא חשוב לנו עצמנו) מתחילים לקחת אחריות על קיומנו וליצור חיים טובים לכולם.

אני משוכנע שיהיו לכך תומכים מכל רחבי העולם, מארה"ב ועד רוסיה מסין ועד מצרים. אני משוכנע שזה יפתיע כל כך עד שיעלה חיוך על פנים דומעות שחיכו שיכירו בהם כבר זמן רב, ויזרע תקוה במקום שכבר נבט היאוש.

אוהד אזרחי. תמוז, יולי 2014

5 תגובות
 1. דניאל
  דניאל says:

  הדברים יפים אם היית כותב אותם במאדים.
  העניין הוא שאתה לא יודע ערבית. אני אומר את זה כתושב לוד. יודע את השפה, הדת, התרבות וההיסטוריה, ברמה העממית וברמה האקדמית. אתה פשוט לא שם. ולא, זה גם מעבר לעניין של "כולם בני אדם".

 2. יוני
  יוני says:

  אני מתחבר לרוח של הדברים אבל לא מצליח להבין איך אתה יכול להוריד את זה לרמה בפרקטית.
  הרי מה שאתה מציע זה היה המצב אילו תכנית החלוקה הייתה מתקבלת ע"י הערבים. אך הם לא, והם פתחו עלינו במלחמה כשלא נותרה לנו ברירה אלא להלחם בחזרה.
  והיום, אפשר ורצוי לצאת בקריאות לפיוס ואהבה,אך מה תעשה אם באותו זמן חמאס יירו רקטות על תושבי הדרום? תתן להם להמשיך לספוג ולהפגע?
  הייתי מאוד שמח אילו היה לנו ראש ממשלה שהוא גם איש רוח, אך הוא צריך לצמצם את מחשבותיו למעשים. ואמנם אתה כתבת מה היית אומר, ופחות מה היית עושה בכאן ועכשיו. ואשמח להתייחסותך לעניין הזה.

  • אזרחי אוהד
   אזרחי אוהד says:

   יוני – אני שמח על רוח התגובה שלך, ששואלת ולא מתנגחת, כמו כמה אחרים.
   כידוע לך ביחסים (אישיים או בינ"ל) דיבורים הם מעשים. דיבור כנה יוצר אוירה מסויימת שמשפיעה עמוקות על המעשים.

   זה שהערבים לא קבלו את תכנית החלוקה – נכון. אבל אתה יודע, זה דור אחר היום, גם אצלם וגם אצלנו. זה לא אותם אנשים אלא הסבים שלהם…
   למה שלא נאפשר להם ולנו הזדמנות מחודשת לפיוס?
   אני מניח שבחלק "שלהם" עם ההתנצלות שלהן יהיה מקום לדבר על כל מיני דברים שנעשו מצידם ויש להתנצל עליהם, ביניהם אי קבלת תכנית החלוקה. אבל כמו שאמרתי – את החלק הזה יש להשאיר להם לעשות . להתרגל לא להצביע כל הזמן על מה שהאלר עשה לי רע אלא להתרגל לקחת אחריות על מעשי, ולהניח לו לקחת אחריות על מעשיו.

   כפי שאמרתי אני מניח שהצהרה שכזו, תזעזע את אמות הסיפים בכל העולם כולו. לא רק אצל הפלסטינים. לדעתי יש אכזבה עמוקה בעולם (גם ברובד התת מודע) מההתנהלות הפוסט-טראומטית של העם היהודי, שממציא ללא הרף פטנטים של לוחמה יותר ויותר משוכללת אבל לא יכול להמציא חשיבה חדשנית של שלום. זו אכזבה עמוקה.
   אם נצא בצעד בלתי שגרתי בעליל, זה ישנה את כל מערך הכוחות בינינו לבינם ובין העולם.
   יש מצב שזה ישנה גם את תעופת הטילים….

   אוהד

 3. יוני
  יוני says:

  אהבתי את הדברים שלך בסוף התגובה, על כך שיש אכזבה מהיהודים על כך שאינם מצליחים לחשוב בצורה יצירתית בשביל השלום.
  אך איני מצליח כל כך לרדת לסוף דעתך, כנראה מכיוון שאני לא רואה איפה אנחנו צריכים להתנצל. הרי כל המלחמות והעימותים שיצאנו אליהם היו מלחמות מגן, כשלא נותרה לנו ברירה, וזה עימותים שאנחנו מנסים להימנע מהם עד הרגע שכבר אין ברירה. ולגבי חשיבה יצירתית לשלום, האם אוסלו לא היה מספיק יצרתי שהראה על הנכונות של העם להגיע לשלום?
  אז אשמח לשמוע ממך על מה לדעתך לדוגמא יכולנו כעם לעשות אחרת וממילא על מה אפשר להתנצל?
  אני פתוח מאוד לשמוע כדי לנסות להתחבר לדברים (החדשים לי). תודה

 4. הציבור
  הציבור says:

  נגיד שאתמול נשחטו 613 יהודים בפריס ואלפי אחינו ,אחיך מבקשים לברוח (כמו יהדות פולין ,לא מזמן) מה אתה עושה אדוני ראש הממשלה ? הרי העולם לא יעמוד מלכת 20 שנה .
  העובדה שאתה וביבי ואני חיים היום אינה מחייבת ש"הפתרון" או ה"פתרונות" יהיו בימינו ,נראה לי שביבי הבין את זה ,מכבד את זה והחליט להשאיר את הכבוד למישהו/הם אחר בזמן אחר .
  אם יש אמונה לא צריך בקורת ולא צריך להאשים אף אחד בשום דבר .

  על החתום

  חילוני גמור ואדוק.

התגובות סגורות.